2013 Rainbow Ride Results

Congratulations to all finishers in the 8th annual Rainbow Ride Cycle Challenge. Special thanks to our staff, BEAP volunteers and sponsors. Thanks to all riders for showing up and in doing do supporting the Byron Emergency Accommodation project (BEAP)
Preliminary 160k/100k/60k results below. Updated 21/11/13

Please note: We know there are quite a few omissions of riders results. Some riders just turned into William Flick lane (Ewingsdale hall rd) and did not cross the finish line. For those who did cross the finish line and we dont have you in the results please email us if you know your time off a garmin or the like and understand that we are working from our end on getting all official finishers into the results. Thanks.

160k     Overall           Name           Time     Cat Placing           Category
1           Reuben Donati           4:45:34     1           160km Solo Male Elite 17+
2           Toby Morgan           4:46:02     1           160km 3 Person Male Team
3           Blair Stockwell           4:52:57     1           160km Solo Male 55-64
4           James Dodd           4:53:13     2           160km Solo Male 55-64
5           Matt Burgess           4:55:13     1           160km Solo Male 35-44
6           Fern Turnbull           4:57:42     2           160km 3 Person Male Team
7           Damien Stacy           4:57:43     2           160km Solo Male 35-44
8           Sridas Johnson           4:57:45     3           160km 3 Person Male Team
9           Robert West           5:01:06     2           160km Solo Male Elite 17+
10           Jake Boyd           5:03:59     1           160km Solo Male 17-34
11           Jon Whitehead           5:05:42     1           160km 2 Person Male Team
12           Tim Lloyd-Smith           5:05:43     2           160km Solo Male 17-34
13           Andrew White           5:05:44     1           160km Solo Male 45-54
14           Jamie Wattam           5:05:45     2           160km Solo Male 45-54
15           Craig Wilson           5:10:27     2           160km 2 Person Male Team
16           Anthony Steenbergen           5:10:42     3           160km Solo Male Elite 17+
17           Dan Palmer           5:13:00     3           160km Solo Male 35-44
18           Matthew Clark           5:13:54     4           160km Solo Male 35-44
19           Tino Eicher           5:15:27     4           160km Solo Male Elite 17+
20           Stefan van Lint           5:16:43     3           160km Solo Male 17-34
21           Andy Holloway           5:17:04     3           160km Solo Male 45-54
22           Tommy Wicht           5:17:13     4           160km Solo Male 17-34
23           Dayne Nash           5:19:00     5           160km Solo Male 17-34
24           Simon Wilson           5:19:00     5           160km Solo Male Elite 17+
25           Mike Berry           5:24:11     6           160km Solo Male Elite 17+
26           Lutz Sprengel           5:25:03     3           160km 2 Person Male Team
27           Ian Boyle           5:25:13     5           160km Solo Male 35-44
28           Dion Harris           5:26:49     4           160km Solo Male 45-54
29           Tony Cruse           5:27:16     3           160km Solo Male 55-64
30           Pauline Guise           5:27:18     2           160km 2 Person Mixed Team
31           John Eccles           5:27:19     5           160km Solo Male 45-54
32           Stephen Leake           5:30:25     4           160km 3 Person Male Team
33           Craig Morley           5:30:25     5           160km 3 Person Male Team
34           Jason Agius           5:30:26     6           160km 3 Person Male Team
35           Peter Ashburn           5:31:05     4           160km Solo Male 55-64
36           Paul Manning           5:31:48     6           160km Solo Male 35-44
37           Tim Reeve           5:32:12     6           160km Solo Male 45-54
38           Geoff Myatt           5:33:01     6           160km 2 Person Mixed Team
39           Michael Johnston           5:33:08     7           160km 3 Person Male Team
40           Paul Welsby           5:35:08     7           160km Solo Male 45-54
41           Ryan Barker           5:35:20     6           160km Solo Male 17-34
42           Dan O’Neill           5:35:20     8           160km Solo Male 45-54
43           Stephen Knights           5:36:01     7           160km Solo Male 35-44
44           Stephen Blount           5:37:21     8           160km 3 Person Male Team
45           Mark Febbraio           5:37:34     9           160km Solo Male 45-54
46           Murray Buckenham           5:38:40     10           160km Solo Male 45-54
47           Leon Smith           5:38:43     5           160km Solo Male 55-64
48           Charles Chabert           5:38:45     7           160km 2 Person Male Team
49           Peter Halstead           5:38:58     9           160km 3 Person Male Team
50           John Cosgriff           5:39:09     10           160km 3 Person Male Team
51           Belinda Holloway           5:39:35     1           160km Solo Female 45-54
52           Chris Barnett           5:40:47     11           160km Solo Male 45-54
53           Gethin Thomas           5:41:04     5           160km 2 Person Male Team
54           Andrew Scrivener           5:41:37     8           160km Solo Male 35-44
55           Mark Syme           5:42:34     7           160km Solo Male 17-34
56           Ronald Synak           5:43:02     6           160km Solo Male 55-64
57           Stuart Macdonald           5:46:33     11           160km 3 Person Male Team
58           Scott Gardiner           5:47:18     6           160km 2 Person Male Team
59           Brett Sharpe           5:47:19     7           160km 2 Person Male Team
60           Sally Johannesen           5:47:20     4           160km 2 Person Mixed Team
61           Michael Goldspink           5:47:21     5           160km 2 Person Mixed Team
62           Harry White           5:50:45     12           160km Solo Male 45-54
63           Matt Morris           5:51:08     13           160km Solo Male 45-54
64           Phil Job           5:51:09     8           160km Solo Male 17-34
65           Christian Parkin           5:53:22     8           160km 2 Person Male Team
66           Grant Burley           5:57:57     14           160km Solo Male 45-54
67           Jayne Kato           6:00:43     1           160km Solo Female 35-44
68           Richard Valenta           6:00:49     15           160km Solo Male 45-54
69           Buck Birkett           6:02:51     1           160km Solo Male 65+
70           Richard Parkin           6:04:15     9           160km 2 Person Male Team
71           Keith Neller           6:05:03     16           160km Solo Male 45-54
72           Steven Powell           6:06:37     9           160km Solo Male 35-44
73           Richard Abraham           6:07:34     17           160km Solo Male 45-54
74           Jason Hammond           6:15:45     10           160km Solo Male 35-44
75           Norman Collins           6:20:18     11           160km Solo Male 35-44
76           Wesley Aird           6:20:46     18           160km Solo Male 45-54
77           Brett Stuart           6:24:49     19           160km Solo Male 45-54
78           Anna Molloy           6:27:40     1           160km Solo Female 55-64
79           Yvette Waterfall           6:28:08     2           160km Solo Female 35-44
80           Natasha Laurens           6:31:04     6           160km 2 Person Mixed Team
81           Richard Laurens           6:31:05     7           160km 2 Person Mixed Team
82           Peter White           6:31:08     2           160km Solo Male 65+
83           Rob Cook           6:34:29     12           160km Solo Male 35-44
84           Wayne Carty           6:34:29     20           160km Solo Male 45-54
85           John Jurkovic           6:39:35     7           160km Solo Male 55-64
86           Tim Funnell           6:40:06     13           160km Solo Male 35-44
87           Philip Meyer           6:40:27     10           160km 2 Person Male Team
88           Jeff Wiltshire           6:40:30     11           160km 2 Person Male Team
89           David Radford           6:42:26     6           160km 2 Person Male Team
90           Glenn Elliott           6:42:27     12           160km 2 Person Male Team
91           Ryan Wright           6:45:13     12           160km 3 Person Male Team
92           Shanelle English           6:45:18     1           160km Solo Female 17-34
93           Rowie Hill           6:49:18     2           160km Solo Female 45-54
94           Kurt Maxey-Fisher           6:50:03     14           160km Solo Male 35-44
95           Derek O’Connell           6:53:37     8           160km Solo Male 55-64
96           Pauline Seux           6:53:47     2           160km Solo Female 55-64
97           Danny Mena           6:54:03     15           160km Solo Male 35-44
98           Danny Warner           6:54:05     16           160km Solo Male 35-44
99           Gerard Robards           6:54:07     21           160km Solo Male 45-54
100           Ben Hall           6:54:08     17           160km Solo Male 35-44
101           Leon Marsh           6:54:37     9           160km Solo Male 55-64
102           Richard Donin           6:54:40     10           160km Solo Male 55-64
103           Chris Moroney           6:54:56     22           160km Solo Male 45-54
104           Richard Mourant           6:57:10     23           160km Solo Male 45-54
105           Richard Herklots           7:01:30     24           160km Solo Male 45-54
106           Stuart McMaster           7:01:33     25           160km Solo Male 45-54
107           Bill Scott           7:02:34     26           160km Solo Male 45-54
108           Andrew Handyside           7:02:53     8           160km 2 Person Mixed Team
109           Christine Campbell           7:02:54     9           160km 2 Person Mixed Team
110           Paul Sheehan           7:08:32     9           160km Solo Male 17-34
111           Bill Tomkins           7:10:00     11           160km Solo Male 55-64
112           Fiona Barker           7:16:55     10           160km 2 Person Mixed Team
113           James Wright           7:18:15     13           160km 3 Person Male Team
114           Julian Wright           7:18:20     14           160km 3 Person Male Team
115           Diane Crowe           7:21:02     3           160km Solo Female 55-64
116           Jenny Tomkins           7:31:15     4           160km Solo Female 55-64
117           Krissie Barben           7:41:35     3           160km Solo Female 35-44
118           Cindy Bergagnin           7:41:36     4           160km Solo Female 35-44
119           Paul Schneider           8:11:00     27           160km Solo Male 45-54
120           Anthony Parnemann           8:18:22     28           160km Solo Male 45-54
121           Linda Pinches           8:23:38     3           160km Solo Female 45-54
Steve Henley           4:22:05                 Switched to 100k

100k     Overall           Name           Time           Cat Placing           Category
1           Thomas Hooper           3:18:49           1           100km Solo Male 13-16
2           Mathew Perkins           3:19:26           1           100km 2 Person Male Team
3           Matt Slee           3:24:09           1           100km 3 Person Male Team
4           Shane Thamm           3:32:21           1           100km Solo Male 35-44
5           John Gowty           3:33:50           1           100km Solo Male 55-64
6           James Malcolm           3:34:04           2           100km Solo Male 55-64
7           Murray Prestney           3:34:24           3           100km Solo Male 55-64
8           Dom Waters           3:36:06           2           100km Solo Male 13-16
9           Barry Morwood           3:37:05           4           100km Solo Male 55-64
10           Renato Keca           3:37:46           2           100km Solo Male 35-44
11           Norm Gofton           3:38:59           1           100km Solo Male 65+
12           Shane Russell           3:43:11           1           100km Solo Male 17-34
13           Bill Richardson           3:44:41           2           100km 2 Person Male Team
14           Darcy Richardson           3:44:42           3           100km 2 Person Male Team
15           Millie Kennelly           3:44:46           1           100km 3 Person Mixed Team
16           Ranald Luxton           3:45:00           1           100km Solo Male 45-54
17           Chris Case           3:47:49           1           100km 5 Person Mixed Team
18           Robert Becher           3:49:58           5           100km Solo Male 55-64
19           Glen Mobley           3:50:08           4           100km 2 Person Male Team
20           Joe Mollica           3:53:05           2           100km 3 Person Mixed Team
21           Steve Slee           3:53:49           1           100km 3 Person Male Team
22           Douglas Francis           3:54:24           2           100km Solo Male 17-34
23           Jay Carney           3:54:48           1           100km 2 Person Mixed Team
24           Celeste Lees           3:54:48           1           100km 2 Person Mixed Team
25           Paul Carton           3:54:59           3           100km 3 Person Mixed Team
26           David Perkins           3:55:24           2           100km Solo Male 45-54
27           Robert Franks           3:55:48           3           100km Solo Male 45-54
28           Craig Keft           3:56:51           3           100km Solo Male 35-44
29           Giles Parker           3:57:03           6           100km Solo Male 55-64
30           Jason Platten           3:57:13           4           100km Solo Male 35-44
31           Suzie Byron           3:57:20           3           100km 2 Person Mixed Team
32           Nick Byron           3:57:21           4           100km 2 Person Mixed Team
33           Rod Mills           3:57:51           2           100km 5 Person Mixed Team
34           Adam Guise           3:57:53           3           100km 2 Person Male Team
35           Allan Shortin           3:57:55           5           100km 2 Person Male Team
36           Brian Taylor           3:58:07           4           100km Solo Male 45-54
37           Marty Kean           3:58:53           5           100km Solo Male 45-54
38           Michael Jordan           3:58:58           5           100km Solo Male 35-44
39           David Cook           4:00:15           6           100km Solo Male 35-44
40           Priscilla Van Wyk           4:00:34           1           100km Solo Female 35-44
41           Tony West           4:00:39           7           100km Solo Male 55-64
42           Laura Morwood           4:02:33           1           100km Solo Female 55-64
43           Bomber Hutchinson           4:02:37           4           100km 3 Person Mixed Team
44           David Richards           4:02:45           8           100km Solo Male 55-64
45           John O’Brien           4:04:55           3           100km 5 Person Mixed Team
46           Marius Eden           4:05:00           6           100km Solo Male 45-54
47           Brian Page           4:05:36           2           100km Solo Male 65+
48           Tim Hardy           4:06:45           7           100km Solo Male 45-54
49           Andrew Hutchinson           4:07:08           5           100km 3 Person Mixed Team
50           Adrian Parsons           4:07:21           7           100km Solo Male 35-44
51           Harley Wilkinson           4:07:52           6           100km 2 Person Male Team
52           Peter Schmidt           4:08:40           8           100km Solo Male 35-44
53           Dominic Byrne           4:10:58           7           100km 2 Person Male Team
54           Isla McRae           4:12:13           1           100km Solo Female 17-34
55           Nick Bamber           4:13:24           8           100km Solo Male 45-54
56           Gordon Pirihi           4:15:08           7           100km 2 Person Male Team
57           Malcolm Coulter           4:15:12           9           100km Solo Male 45-54
58           Fernando Fajardo           4:15:40           9           100km Solo Male 35-44
59           Stephen Manley           4:16:12           8           100km 2 Person Male Team
60           Brett Waller           4:16:13           9           100km 2 Person Male Team
61           Ian Taylor           4:16:22           10           100km 2 Person Male Team
62           Russell Gilbert           4:16:23           11           100km 2 Person Male Team
63           Ginette Kenney           4:19:12           1           100km Solo Female 45-54
64           David Hill           4:19:16           10           100km Solo Male 45-54
65           Almast Kreissi           4:19:44           9           100km Solo Male 55-64
66           Rossco Hames           4:20:18           10           100km Solo Male 55-64
67           Ken Mewha           4:20:52           5           100km 2 Person Mixed Team
68           Brendan Lowrey           4:21:34           10           100km Solo Male 35-44
69           David Harding           4:21:37           11           100km Solo Male 45-54
70           Graham Thomson           4:22:15           12           100km Solo Male 45-54
71           Graham Nikora           4:23:41           12           100km 2 Person Male Team
72           Genevieve Hopkins           4:25:20           6           100km 2 Person Mixed Team
73           Russell Lake           4:25:21           7           100km 2 Person Mixed Team
74           Shane OBrien           4:27:09           13           100km Solo Male 45-54
75           Miles McColl           4:27:10           14           100km Solo Male 45-54
76           Sean Stringer           4:27:11           15           100km Solo Male 45-54
77           Alan Nowland           4:27:13           11           100km Solo Male 55-64
78           Ralph Kinsella           4:27:14           12           100km Solo Male 55-64
79           Pauline Webley           4:28:18           2           100km Solo Female 55-64
80           Derek Caerdinael           4:29:39           13           100km 2 Person Male Team
81           Warren Smith           4:29:40           14           100km 2 Person Male Team
82           Michael Gillespie           4:29:53           13           100km Solo Male 55-64
83           Geoff Baxby           4:30:33           15           100km 2 Person Male Team
84           Mark Mitchell           4:31:07           14           100km Solo Male 55-64
85           Tim Mayberry           4:31:54           3           100km Solo Male 17-34
86           Paul Mayberry           4:31:56           15           100km Solo Male 55-64
87           Mark Zillman           4:33:53           16           100km Solo Male 45-54
88           Julie Watson           4:33:56           6           100km 3 Person Mixed Team
89           Noel Devine           4:34:26           16           100km Solo Male 55-64
90           Danny Moffit           4:34:56           11           100km Solo Male 35-44
91           Rohan Jayasinghe           4:34:57           17           100km Solo Male 45-54
92           Heather Martinson           4:35:04           2           100km Solo Female 45-54
93           Peter Neville           4:35:19           3           100km Solo Male 65+
94           Robert Collins           4:35:20           12           100km Solo Male 35-44
95           Craig Kelly           4:36:50           2           100km 3 Person Male Team
96           Ilona Lehner           4:37:01           2           100km Solo Female 35-44
97           Mary-Anne Sheffield           4:37:03           3           100km Solo Female 45-54
98           Davin Hansen           4:37:18           13           100km Solo Male 35-44
99           Julie Wattam           4:38:32           4           100km Solo Female 45-54
100           Inka Heile           4:40:11           5           100km Solo Female 45-54
101           Mario Fabris           4:42:31           14           100km Solo Male 35-44
102           Gary Leong           4:46:32           18           100km Solo Male 45-54
103           Chris Thomson           4:46:42           1           100km 8 Person Male Team
104           Joe Grose           4:46:43           2           100km 8 Person Male Team
105           Wayne Penning           4:46:46           3           100km 8 Person Male Team
106           Tom Hannaford           4:46:49           5           100km 8 Person Male Team
107           Scott Douglas           4:46:49           4           100km 8 Person Male Team
108           Cameron Goffage           4:46:50           6           100km 8 Person Male Team
109           Tim Wilson           4:46:53           7           100km 8 Person Male Team
110           Justin Eastwell           4:47:54           4           100km 5 Person Mixed Team
111           Bella Reynolds           4:47:57           5           100km 5 Person Mixed Team
112           Chris White           4:47:58           15           100km Solo Male 35-44
113           Jann-Nell White           4:48:00           3           100km Solo Female 35-44
114           Chris Head           4:49:16           6           100km 5 Person Mixed Team
115           Kathy Head           4:49:18           7           100km 5 Person Mixed Team
116           David Taylor           4:49:23           16           100km 2 Person Male Team
117           Robert Neilsen           4:49:25           16           100km Solo Male 35-44
118           Belinda Morrison           4:50:16           2           100km Solo Female 17-34
119           Syd Wakefield           4:50:40           19           100km Solo Male 45-54
120           Katrina McNalty           4:53:31           8           100km 5 Person Mixed Team
121           Ralph Lloyd-Smith           4:54:27           17           100km Solo Male 55-64
122           Joseph Gambin           4:56:53           20           100km Solo Male 45-54
123           Paul Ewing           4:57:41           3           100km 3 Person Male Team
124           Phil Lambie           4:58:08           4           100km 3 Person Male Team
125           Brett Walker           4:58:13           5           100km 3 Person Male Team
126           Sarah Pollock           5:04:12           3           100km Solo Female 17-34
127           Michael Ord           5:06:04           21           100km Solo Male 45-54
128           David Fogarty           5:07:05           17           100km 2 Person Male Team
129           Joanne Chaplin           5:11:17           6           100km Solo Female 45-54
130           Matthew Bulkeley           5:11:51           17           100km Solo Male 35-44
131           Robert Chan           5:11:52           22           100km Solo Male 45-54
132           Lee Langley           5:13:16           9           100km 5 Person Mixed Team
133           Nick Johnson           5:13:17           10           100km 5 Person Mixed Team
134           Denese Gale           5:14:36           7           100km Solo Female 45-54
135           Tanya Wells           5:17:20           8           100km Solo Female 45-54
136           Ian Patterson           5:17:26           23           100km Solo Male 45-54
137           Robyn Morgan           5:17:44           1           100km Solo Female 65+
138           Garth Warne           5:19:28           4           100km Solo Male 17-34
139           Craig Gibson           5:20:03           8           100km 2 Person Mixed Team
140           Monique Gibson           5:20:03           5           100km 2 Person Mixed Team
141           Bronwyn Gibson           5:20:06           9           100km Solo Female 45-54
142           Alison Porter           5:28:17           4           100km Solo Female 35-44
143           Helen Rankin Jarvie           5:28:19           10           100km Solo Female 45-54
144           Susan Hunter           5:28:21           11           100km Solo Female 45-54
145           Kerrilee Brown           5:28:23           5           100km Solo Female 35-44
146           Jodie Hamilton           5:28:25           12           100km Solo Female 45-54
147           Barry Carter           5:36:41           18           100km Solo Male 55-64
148           Ray Parkin           6:14:00           4           100km Solo Male 65+

Overall           Name           Time           Cat Placing           Category
1           Brent Skippen           2:12:18           1           60km Solo Male 35-44
2           John Watson           2:30:40           2           60km 2 Person Mixed Team
3           Leanne Watson           2:30:40           1           60km 2 Person Mixed Team
4           Ben Andrews           2:30:42           2           60km Solo Male 35-44
5           Ross Knowles           2:38:20           1           60km Solo Male 65+
6           Stuart Greenhalgh           2:38:59           1           60km 2 Person Male Team
7           Lex Greenhalgh           2:39:00           1           60km 2 Person Male Team
8           Hallie Andrews           2:39:37           1           60km 2 Person Female Team
9           John Greenhalgh           2:43:45           2           60km 2 Person Male Team
10           Peter Griffin           2:43:47           3           60km 2 Person Male Team
11           Anthony Nelson           2:53:33           1           60km Solo Male 45-54
12           Helen Barrett           2:56:14           1           60km Solo Female 35-44
13           Michael Powell           2:58:05           2           60km Solo Male 45-54
14           Paul Kistler           3:02:34           1           60km Solo Male 55-64
15           Catherine Garvan           3:06:07           1           60km Solo Female 45-54
16           Robyn Wells           3:13:31           1           60km 3 Person Female Team
17           Donnamaree Cosgrove           3:13:35           1           60km 2 Person Mixed Team
18           Steven Springer           3:13:38           2           60km Solo Male 65+
19           Karen O’Neill           3:13:54           2           60km Solo Female 45-54
20           Tom Wilson           3:18:21           3           60km Solo Male 35-44
21           Stephen Torbey           3:22:23           1           60km Solo Male 17-34
22           Carol Kistler           3:22:28           1           60km Solo Female 17-34
23           Jo Noonan           3:23:10           1           60km 3 Person Female Team
24           Therese Blades           3:23:13           2           60km 3 Person Female Team
25           Kylie Noble           3:29:57           3           60km Solo Female 45-54
26           Leanne Shannon           3:30:39           2           60km Solo Female 35-44
27           Sandra Eyre           3:30:41           4           60km Solo Female 45-54
28           Kathryn Harris           3:39:05           2           60km 2 Person Female Team
29           Fransie Williams           3:39:18           3           60km 2 Person Female Team
30           Andrew Heslop           3:46:18           3           60km Solo Male 65+
31           Maryanne Heslop           3:46:40           1           60km Solo Female 55-64
32           Marco Goldenberg           3:58:13           1           60km 3 Person Mixed Team
33           Josh Scott-Jouir           4:17:39           2           60km 3 Person Mixed Team
34           Louise Moore-Jouir           4:17:39           3           60km 3 Person Mixed Team
35           Berry Reynolds           4:49:20           3           60km 2 Person Mixed Team

SUMMER OF CYCLING + TRAIL RUNNING EVENTS