2010 Lunatic Fringe MTB Results

Congratulations to all riders on what was a great day at Emu Creek. Special thanks to Blair and Melly at Emu Creek, our staff and marshals.

Here are the preliminary results.

Next years event is on March 12th 2011.

12hr Overall     Place     Laps     Category     First Name     Last Name     1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13     14     15     16     17     18
1     1st Man     18     Solo Man     Rowan     Crawford     32.48     1.08.05     1.48.04     2.22.00     2.51.50     3.39.00     4.20.30     5.04.10     5.46.00     6.28.15     7.14.15     7.55.00     8.37.23     9.21.04     10.01.08     10.41.30     11.25.03     12.03.30
2     2nd Man     17     Solo Man     Alistair     Cook     32.35     1.07.15     1.43.04     2.20.05     2.51.10     3.38.17     4.20.10     5.03.38     5.50.10     6.31.10     7.18.20     8.01.10     8.43.15     9.25.27     10.10.00     10.54..20     11.38.00
3     3rd Man     15     Solo Man     Dan      Graham     41.21     1.21.05     2.00.10     2.42.00     3.24.20     4.10.15     5.05.10     5.56.05     6.41.31     7.26.22     8.16.17     9.04.23     9.54.12     10.42.27     11.32.50
4           14     Solo Man     Rod     Beatton     38.22     1.17.00     2.03.07     2.52.06     3.42.06     4.33.24     5.23.29     6.15.10     7.20.12     8.09.27     8.58.35     9.47.05     10.33.10     11.29.20
5           10     Solo Man     Kirk     Pushie     37.35     1.18.14     2.04.10     2.50.25     3.41.25     4.49.05     6.01.24     7.27.22     8.25.14     10.05.35
6           9     Solo Man     Shane     Russell     37.15     1.17.50     2.03.09     2.51.48     3.40.09     4.35.23     5.29.07     7.09.01     8.11.24
7           9     Solo Man     Jeremy     Glover     43.32     1.32.10     2.24.05     3.32.06     4.40.22     5.49.35     6.35.04     7.31.42     8.28.26
8     1st Woman     9     Solo Woman     Corinne     Hanlon     53.11     1.46.10     2.40.17     3.51.10     5.03.15     6.11.22     7.35.05     8.52.05     10.08.48
9           9     Solo Man     Darren     Saunders     38.25     1.27.22     2.19.00     3.10.24     4.05.36     6.11.35     7.35.00     8.52.07     10.08.50
DNF (mechanical)           Solo Man     Richard     Alberthsen     37.35
1st Team     16     3 Man Team     Brendan     Villers     36.1     1.18.05     2.25.28     3.02.18     3.44.13     4.27.27     5.05.27     5.47.08     6.34.22     7.15.10     7.59.09     8.56.37     9.41.41     10.31.23     11.14.10     12.03.20
Justin     Vella
Scott     Longden

6hr Overall     Place     Category     Laps     First Name     Last Name     Team Name     1     2     3     4     5     6     7     8     9     10
1           Solo Man     9     Ben      May     1st Man     33.14     1.09.42     1.44.52     2.21.12     2.59.27     3.42.15     4.28.06     5.14.24     6.01.30
2           Solo Man     9     Brad     Gordon     2nd Man     33.28     1.10.20     1.48.12     2.31.26     3.16.37     3.58.12     4.44.10     5.20.34     6.16.10
3           Solo Woman     7     Kelly     Smith     1st Woman     45.26     1.25.10     2.15.41     3.01.05     3.48.21     4.36.22     5.24.03
4           Solo Man     7     Steve      Cooper     3rd Man     37.21     1.27.40     2.15.22     3.03.10     4.02.15     4.47.27     5.34.13
5           Solo Man     7     Andy      Savage           44.28     1.27.31     2.11.15     2.59.14     3.47.27     4.47.35     5.49.35
6           Solo Woman     6     Alyssa     Rogan     2nd Woman     42.31     1.25.05     2.12.28     3.17.28     4.06.05     5.14.15
7           Solo Man     6     Andrew     Earle           37.45     1.27.45     2.17.13     3.10.38     4.04.10     5.20.12
8           Solo Man     6     John     Kenefake           40.51     1.26.12     2.17.25     3.10.28     4.05.15     5.20.45
9           Solo Woman     6     Laura     Vallee     3rd Woman     1.28.20     2.17.10     3.26.42     3.26.45     4.17.22     5.37.21
10           Solo Man     6     Mike     Cook           53.23     1.53.34     3.04.12     3.52.16     4.52.09     6.14.26
11           Solo Man     6     Steve     Hunter           46.36     1.46.14     2.50.23     3.42.36     4.31.47     6.16.21
12           Solo Man     5     Steve     Johnson           32.14     1.09.26     1.44.23     2.24.34     3.07.36
13           Solo Man     4     Mike     Zande           31.27     1.06.13     1.42.21     2.20.10
14           Solo Man     4     Bernard     Sauvage           45.11     1.33.28     2.27.26     3.28.12
15           Solo Man     4     John     Lee           45.21     1.30.25     2.20.40     4.55.10
16           Solo Man     3     Stephen     Baltzer           1.21.02     3.28.10     4.28.15
6hr Teams
1           6hr Duo Men     10     Dave      Hegerty     1st Team     34.33     1.13.07     1.48.23     2.28.00     3.06.26     3.47.28     4.26.36     5.08.21     5.48.44     6.27.28
Geoff      Parry
2           6hr Duo Men     9     Mark     Walshaw     2nd Team     37.14     1.18.40     1.57.04     2.37.27     3.21.08     4.04.37     4.50.10     5.34.17     6.22.13
Scott     Morris
3           6hr Duo Men     7     Michael     Latimer     3rd Team     40.39     1.27.39     2.18.26     3.01.14     3.48.18     4.41.25     5.30.35
Tim     Harrison
4           6hr Duo Men     7     Alan     Tolley           43.23     1.26.45     2.18     3.06.13     3.58.15     4.45.24     5.33.35
Steve     O’Shannessy
5           6hr Duo Men     6     Luke     Wigmore           47.21     1.36.46     2.25.12     3.14.16     4.47.27     5.24.30
Sam     Mayo
6           6hr Duo Mixed     6     Sheryn     Da-Re           44.25     1.33.22     2.29.07     3.31.23     4.45.49     5.40.22
Scott     Connolly

3hr Overall     Place     Category     Laps     First Name     Last Name     1     2     3     4     5
1     1st Male     Solo Man     5     Steve     Scotcher     36.32     1.13.32     1.52.45     2.33.27     3.16.10
2     2nd Male     Solo Man     4     Rob     Schuurman     29.31     1.00.25     1.42.37     2.38.29
3     3rd Male     Solo Man     4     Brian     Bagster     43.43     1.26.26     2.13.10     2.58.28
4           Solo Man     4     Sam     Adam     40.18     1.22.38     2.12.26     3.00.20
5           Solo Man     4     Kevin     Harber     42.48     1.25.10     2.15.21     3.02.23
6           Solo Man     4     Daniel     Van Oorde     42.56     1.28.17     2.15.42     3.07.25
7     1st Junior     Solo Junior     4     George     Kettle     42.22     1.29.41     2.21.26     3.13.15
8           Solo Man     4     Ian     Jones     43.31     1.33.37     2.23.21     3.15.17
9           Solo Man     4     Mike     Jones     43.03     1.29.40     2.25.30     3.24.10
10           Solo Man     3     Ari     Crawley     45.51     1.37.10     2.26.20
11     2nd Junior     Solo Junior     3     Xanthorri     West     43.22     1.36.16     2.30.27
12           Solo Man     3     Ian     Harwood     45.34     1.39.10     2.31.29
13           Solo Man     3     Matthew      Sands     44.24     1.37.42     2.35.55
14           Solo Man     3     Brendan     White     50.12     1.42.26     2.41.12
15     3rd Junior     Solo Junior     3     James     Newell     44.41     1.40.11     2.45.38
16           Solo Man     3     Rob     Skerl     48.21     1.46.10     2.56.13
17           Solo Man     3     Rob     Robertson     49.31     1.51.29     2.56.48
18           Solo Junior     3     Fletcher     Hickling     52.12     1.52.46     2.58.19
19           Solo Man     3     Sean     Hickling     51.22     1.53.40     2.58.36
20           Solo Junior     2     Jake     Gordon     57.15     2.06.10
21     1st Woman     Solo Woman     2     Tania      Trevethan     1.03     2.11.15
22           Solo Man     1     John     Law     55.5

1st team     Duo Team     3     Alice     Kettle     53.31     2.03.39     3.02.14
Ian     Kettle

SUMMER OF CYCLING + TRAIL RUNNING EVENTS